Соціальне служіння – це любов у дії. Дещо про те, як допомогти дітям осяяти українське суспільство

Posted on Posted in Діяльність, Допомога дітям та сім'ям, Допомога неповносправним

Активізація соціального служіння у Харківському екзархаті, який поєднує Харківську, Полтавську і Сумську області, минулого року охопила Суми, Полтаву, а також селище Вільча. Цього року діяльність харківської команди простягнулося ще далі – на Харків, Люботин, Кременчук та Лубни. В кожному з цих куточків України виникає вогник милосердної любові в дії. Це більша чи менша соціальна ініціатива, важлива для громади, яка народжується, аби перемінити на краще місцеве співтовариство.

Одною з яскравих соціальних ініціатив на теренах Харківського екзархату є Сонячний бал, який навесні цього року вперше відбувся у Полтаві. Від моменту події минув вже певний час – тож важливо поговорити про те, які зміни в суспільстві може активізувати міська соціально-культурна подія, організована людьми, які поділяють християнські цінності? Про це й інше розповість о. Володимир Раковецький, директор БФ «Карітас Полтава» та адміністратор храму Всіх Святих Українського народу УГКЦ м. Полтави, де на Великдень 2019 було відслужили першу святкову Божественну Літургію.

Про Карітас і його діяльність

Отче Володимире, розкажіть трохи про Карітас Полтава та про те, кому надає допомогу ваша організація?

о. Володимир Раковецький. Фото Віктора Лебедева

Благодійний фонд «Карітас Полтава», заснований 2016 року, є неприбутковою благодійною організацією. Він не лише входить до всеукраїнської мережі «Карітас України», а й належить до світової спільноти організацій «Карітас Інтернаціоналіс».

Карітас Полтава надає допомогу людям різного віку, соціального статусу та фізичних можливостей, віросповідання, етнічного походження. Основним напрямком допомоги для нас сьогодні є опіка над дітьми з родин у складних життєвих обставинах, допомога дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування. Особливу увагу Карітас Полтава приділяє дітям та молоді з інвалідністю – їхньому розвитку, соціалізації та підтримці.

Такі ж діти, як й інші. Подолати соціальну ізоляцію, замкнутість та відчуження

Як і чому з’явилася ідея Сонячного балу в Полтаві?

Наше знайомство з мамами, які виховують дітей із синдромом Дауна, відбулося ще 2018 року. Спілкуючись із ними, працівники Карітасу все глибше могли розуміти всі ті виклики, з якими щодня стикаються сім’ї сонячних дітей. Серед них є соціальна ізоляція, замкнутість та відчуженість. Діти з синдромом Дауна потребують не лише уваги, але й простого свідчення приязні від дорослих. Із нього народжується розуміння, що вони такі ж діти, як і всі інші, хоча й мають деякі відмінності… Так народилася ідея проведення фотопроекту «Сонячні діти серед нас» – аби показати щасливих усміхнених «сонячних» дітей Полтави та привернути увагу до потреб сімей, які виховують дітей із синдромом Дауна. У підготовці фото проекту взяло участь більше 30 відомих полтавців, серед яких були міські науковці, педагоги, лікарі, меценати. Ініціативу особисто відзначив мер міста.

Після фото проекту на базі офісу БФ «Карітас Полтава» почав діяти самодіяльний театр-студія «Дзвіночок», де сонячні діти змогли вільно розвивати свої акторські здібності. Аби дати стимул у їхній праці, показавши всьому місту талановитих сонячних полтавців, ми й організували Сонячний бал Полтави. Ми поставили перед собою амбітну ціль – вперше в Україні навчити вихованців студії віденському вальсу, який мав би розпочати святковий бал, присвячений Міжнародному дня людей із синдромом Дауна. Бал мав стати кульмінацією підготовки театральних постановок та творчих номерів і бути додатковою мотивацією для особистісного розвитку сонячних дітей. Особливим завданням було залучити широке коло полтавців до організації та проведення балу, мотивуючи їх до соціального служіння та любові в дії до дітей, які потребують нашої уваги та допомоги.

Які враження були від організації події? Зокрема, від співпраці з владою та держустановами?

Взагалі організація такого роду заходу потребує різнопланового залучення допомоги від спонсорів, меценатів і волонтерів. Завдяки тісній співпраці з органами місцевої влади БФ «Карітас Полтава» була надана особлива зала, яка є окрасою міста. Це приміщення належить до колишнього будинку Полтавського губернського земства, і бали на Полтавщині саме в ньому проводилися ще від початку XX століття. Кошти на дитячі костюми та проведення цього заходу ми збирали всієї громадою завдяки місцевій краудфандинговій платформі та за допомогою гранту від Львівської освітньої фундації. Крім того, підтримку надавали місцеві підприємці та просто охочі полтавці.

Від змін погляду на життя сонячних дітей до зміну у цілому місті

Отче, як зараз, з позиції часу, Ви оцінюєте бал? Чи можна вже сказати, що він якось вплинув на місцеве суспільство, громаду? Як саме?

Я вважаю, що будь-які зміни потребують часу. А поширення благодійності є особливо чутливим до поступових зрушень у свідомості полтавців. Суттєва відповідь на виклики сімей, які виховують дітей із синдромом Дауна, є спільним питанням, що стоїть перед сферою державної політики, охорони здоров’я і, звісно, освіти.

Юні зірочки Сонячного балу. Фото з архіву Карітасу Полтави

Але змінити погляд на життя таких дітей безперечно вдалося – ми зробили їх видимими, допомогли стати активними й діяльними для суспільства. Тепер можна зауважити, як діти із синдромом Дауна все більше беруть участь у різноманітних заходах й ініціативах міста, і частіше гуляють Полтавою. Кожен відвідувач наших заходів тепер інакше дивиться на сонячних дітей і молодь, їхній світ та життя. Також після балу вихованці «Дзвіночка» подорожують Україною та світом, беручи участь у Міжнародних конкурсах театрального мистецтва серед колективів сонячних дітей.

Які у вас плани на майбутнє стосовно цієї тематики?

Безумовно, продовжувати підтримувати сім’ї, які виховують дітей з синдромом Дауна, сприяючи тому, щоб їхнє життя ставало якнайбільш насиченим і яскравим. Ми прагнемо привертати увагу суспільства до потреб сонячних людей та до проблем, які постають перед ними. Зокрема, до ізоляції та відчуженості.

Урочиста, а водночас проста й щира атмосфера події

Люди з синдромом Дауна – діти і дорослі – потребують захисту їхніх прав та промоції їхніх можливостей у суспільстві. Це також одне з завдань БФ «Карітас Полтава». Ми віримо, що можемо через свою діяльність щодня робити Полтаву ще більш світлим містом України, милосердним та добрим до інших людей, які потребують нашої уваги. Впроваджувати соціальне служіння, намагатися послужити українському суспільству, виявляти любов у щоденному житті, плекати дух жертовності та соціальної відповідальності у мешканців Полтави – це те, заради чого ми працюємо. І знаємо, що з Божою допомогою можемо досягнути мети.

Дякую за ділення думками і досвідом!

Опрацювання Ірини Максименко